Wybór ścieżki rowerowej

Natężenie ruchu na drogach w Angli jest tak duże że jadąc rowerem przez ten kraj i korzystając z głównych dróg to prawdziwa męka. Bedzie nam nie przyjemnie głośno i będziemy oddychać spalinami. Z kolei jazda mniejszymi drogami to ciągłe przecinanie jednej mniejszej drogi z następną, to ciągłe zaglądanie do mapy jak dalej jechać. Dlatego w Brytanii, a w szczególności w Anglii lepiej skorzystać z mocno rozwijającej się sieci rowerowej, jest ich kilka, to: National Cycle Network Bike, National Byway, National Trail, Regional route i inne (również lokalne np. London Cycle Network).

Mapy tradycyjne

Ja postanowiłem zaopatrzyć się w mapy rowerowe. Mapy które opisują cały kraj ze ścieżkami rowerowymi można policzyć na palcach jednej dłoni. Kupiłem taką mapę w księgarni, można też wypożyczyć z biblioteki, ale w podróż bez mapy lepiej się nie wybierać. Mapa nazywa się „The Ultimate UK Cycle Route Planner”. Map na długie dystanse nie jest wiele, bo i ścieżek nie ma aż tak wielu jak by się mogło wydawać (z drugiej strony dobrze że są, bo w Polsce jest ich jak na lekarstwo).

GPS

Co innego jeżeli mamy trekingowy GPS z wgranymi ścieżkami rowerowymi ale takie kosztują 500 fontów. Choć są i tańsze wersje. Najoptymalniejszym rozwiązaniem jest zakup Garmin eTrex Vista HCx, nowy to koszt £160 plus £15 na uchwyt na rower oraz 2GB kartę pamięci Micro Secure. Ten GPS korzysta z map OpenStreet Map. Działa na baterie – dwa paluszki, posiada również kolorowy wyświetlacz i port USB.

iPhone

W iPhonie mam również wgrane mapy rowerowe, jednak aplikacje te jak narazie raczkują. Poza tym bateria w iPhone 3G z włączonym GPS pada po 5 godzinach. Można kupić za 25 funtów dodatkową baterię do iPhone – Energizer portable charger XP2000, ale ta daje zaledwie 2 godziny więcej. Są też ciekawe aplikacje do trakowania drogi, jednak z uwagi na baterie nie przydadzą się w trasie. Poza tym aplikacje w iPhone nie prowadzą za rękę. Mapy w nich zawarte należy skrolować ręcznie. Z iPhone można również obsługiwać mapy z przeglądarek internetowych ,ale tego odradzam. Zbyt długi czas ładowania i zbyt mały ekran na takie zabawy. Poniżej strona z niektórymi aplikacjami.

http://www.cyclestreets.net/mobile/

Web maps

Ogromny postęp zrobił Amerykański Google Maps który dodał kolejną ikonkę przy planowaniu trasy, jest to rower. Z czasem z pewnością Google Maps opracuje ścieżki rowerowe w Europie więc trasę będzie można zaplanować tak samo łatwo, jak trasę drogi gdy jedziemy samochodem. A to z pewnością przyczyni się do popularyzacji długich wyjazdów rowerowych.

Znak sieci ścieżek rowerowych National Cycle Network które rozwijają się w UK

Tak więc ja zabieram mapę rowerową papierową (która ma złe numeracje i ręcznie nanosiłem poprawki!), jak i tą w iPhone. Z Londynu do Walii będę jechać ścieżką wytyczoną przez National Cycle Network Bike trasa numer 4. Sprawdzałem tą trasę czy istnieją jej oznaczenia w świecie realnym czy też trasa istnieje tylko na papierowej mapie. Wszystko zapowiada się dobrze, oznaczenia trasy są, choć czasem łatwo je przegapić. Trasy wiodą przez utwardzane ścieżki dla spacerowiczów, przez lasy, wzdłuż rzek, obok pałacy królewskich oraz w miastach po chodnikach między osiedlami i głównymi drogami z wytyczonym pasem dla rowerów (także przez ogromne mosty dla autostrad z pasami dla rowerów). Tak więc trasa jest zróżnicowana, ale bardzo przyjemna, cieszy oko, a Google Maps jeszcze nie sfotografował tych ścieżek więc możemy być pierwsi 🙂

Poniżej ważne linki do planowania drogi rowerowej w UK:

http://www.opencyclemap.org/
http://www.sustrans.org.uk/map?searchKey=&searchType=search&Search=Find
http://www.thenationalbyway.org
http://www.ctc-maps.org.uk (tu jest wiele map z całego świata, ale dostęp jest płatny 37 funtów na rok)
http://maps.google.com/
http://www.bing.com/maps/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przygotowania do wyprawy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s