O mnie

Blog jest poświęcony jednoosobowej wyprawie rowerowej która ma na celu niesienie pomocy charytatywnej. Jest to też moja osobista wyprawa w głąb samego siebie, dzięki tej wyprawie podjąłem pracę nad kształtowaniem siły własnej woli, nad wytrwałością w wytrwaniu do końca podróży. Blog to mój dziennik który pokazuje jak od studenta i później pracownika siedzącego za biurkiem przed ekranem komputera potrafiłem się przełamać i zdobyć się na ciężki trening fizyczny oraz psychiczny. Jest to wyprawa przez Wielką Brytanie, a konkretniej Anglie, Walie i Szkocje długość trasy wynosi 2255km. Jest to moja pierwsza tak długa, samotna podróż i to poza rodowitym krajem który opuściłem 10 miesięcy temu.

O mnie słów kilka

Pierwszy smak przygody poznałem kiedy wyjechałem aby pracować i zwiedzać USA w wieku 21 lat. Później wróciłem do kraju aby ukończyć studia w Warszawie. Poza nauką pracowałem na zlecenia oraz na stażach w IBM i w BUDIMEX. W 2009 roku pracowałem na pełnym etacie jako Project Manager w Austriackiej firmie mającej wówczas siedzibę w Instytucie Łączności. Firma Avotel (bo tak się nazywa) zajmuje się sprzedażą i wdrożeniami urządzeń do systemów pomiarowych dla operatorów sieci internetowych, laboratoriów badawczych, producentów sprzętu telekomunikacyjnego, uniwersytetów oraz telewizji.  Następnie odbyłem staż w stacji telewizyjnej TVN24 jako reporter w terenie oraz przy edycji wideo „surówek” które pojawiały się na antenie przed 7 raną (przeważnie skróty filmowe wiadomości ze Świata). Odbyłem również praktykę w Portalu TVN24 pisząc artykuły newsowe ze świata sportu oraz z biznesu i informatyki. Wówczas zostałem zarekomendowany do działu Produkcji. Następnie pracowałem w redakcji magazynu Polish Britain w Londynie, jako redaktor działu Podróże. Artykuły podróżnicze przygotowywałem tak, aby jak najlepiej oddać prawdziwość opisywanych miejsc i podróżników. Dzięki pisaniu i opracowywaniu pełnej kompozycji grafiki i tekstu własnych artykułów, nabrałem doświadczenia w tworzeniu profesjonalnych publikacji. Z własnego obowiązku jak i zapału do podróży brałem udział w spotkaniach i wystawach podróżników w Londynie i Polsce. W magazynie oficjalnie pełniłem stanowisko Sales Managera do lipca 2011. Muszę przyznać że dzięki tej pracy szybko odnalazłem się w nowym kraju. Poznałem rynek pracy oraz managerów i właścicieli większości polskim firm oraz dzięki kontaktom z największymi Domami Mediowymi w Londynie poznałem również duże korporacje na rynku w UK. Dzięki pracy w prasie poznałem też życie polaków którzy przyjeżdżali na chwilę do Anglii jak i tych którzy osiągnęli tu coś więcej i przez to zostali w Anglii na stałe. Dzięki informacjom z pierwszej ręki interesowałem się kulturą, sztuką, historią i turystyką w Wielkiej Brytanii.

Jak powstał pomysł?

Po zakończeniu pracy w Warszawie byłem zainspirowany wyprawami podróżników o których czytałem w książkach (wcześniej wypożyczonych z bibliotek na Ochocie,  BUW oraz w Bibliotece Narodowej w Warszawie gdzie można znaleźć prawdziwe skarby). Poza tym wpływały na mnie dzieła filmowe, dokumentalne filmy o podróżnikach. Jednym z moich ulubionych jest „Spotkania na krańcach świata” (link do filmu można oglądać za darmo na IPLEX ( http://www.iplex.pl/filmy/spotkania-na-krancach-swiata,1161 ). Poza tym filmy jakie mnie inspirowały to, „Man on Wire”, „The World Fastest Indian”,  „Legend of Bagger Vance”, „Lot nad kukułczym gniazdem”. Poza tym polecam serie „Boso Przez Świat” Pana Wojciecha Cejrowskiego oraz znany i lubiany „Man vs Wild” – Bear Grylls. Bardzo lubię też opowieści pierwszych pionierów Shackletona (jeden z moich bohaterów) który po utracie swojego statku Endurance rozpoczął drogę przez piekło; podróże kapitana Cooka jak to odkrywał coraz to nowsze tereny Terra Australis Incognita – dzisiejszej Oceanii i Australii. A także na moje natchnienie wpływali późniejsi podróżnicy jakich poznałem. To oni wzmacniali moją wiarę i siłę w to co robię. Tak więc dziękuję Anii Lichocie zdobywczyni „Korony Ziemi” która umożliwiła mi wspieranie swoją podróżą budowę szkoły w Nepalu, dzięki Tobie Aniu ta wyprawa nabrała jeszcze głębszego dla mnie sensu w jej realizacji! Dziękuję podróżnikowi Marcinowi Gienieczce za cenne informacje i kontakty. Podziwiam też człowieka któremu mogłem zaledwie uścisnąć dłoń i zamienić kilka słów – to prawdziwy pionier realizujący mity greckie, inżynier: Jet Man czyli Yves Ross.

Do wyprawy przyczyniło się również moje wewnętrzne nowe nastawienie. Chciałem zmienić coś w swoim życiu. Nastąpiło we mnie pewne przewartościowanie, które doprowadziło, że pewne rzeczy spadły na niższą półkę, inne wcześniej mniej ważne poszybowały do góry. Chciałem zrobić coś, co da mi satysfakcje i nie będę tego robił dla uzyskania korzyści materialnych dla siebie. Coś z czym mogę się zmierzyć i coś co będzie mnie rozwijało. Wychodząc z założenia, że „człowiek rozwija się tylko wtedy, gdy ciągle zmienia środowisko” – co często powtarza Ania Lichota  🙂 nie wahałem się aby podjąć pomysł wyprawy. Zresztą znając już wcześniej tą życiową myśl nie wahałem się aby wyjechać do Anglii.

Nie było łatwo, miałem pewne słabości. Musiałem wyjść naprzeciw siebie i porzucić swoją strefę komfortu. Szybko też zadecydowałem że pojadę sam, będzie trudniej ale i ciekawiej, a już na pewno więcej się nauczę. Zrozumiałem też że aby iść do przodu, czasem trzeba zrobić kilka kroków w tył, aby nabrać rozpędu i skoczyć jeszcze dalej. Co do cofania się… wyjazd do Londynu był dla mnie, jak cofnięcie się w tył. Z wysokiego standardu w jakim żyłem w przytulnym mieszkaniu w Warszawie, samochód,  przyjaciele, dobra praca, rodzina, przyszło mi teraz na własne życzenie wypracować sobie wszystko od podstaw, a na początku nie miałem tu znajomości i kontaktów które trzeba przyznać szybko pozyskałem dzięki pracy w prasie.

Na koniec dodam że z wykształcenia jestem inżynierem informatyki, ukończyłem  studia na Polsko Japońskiej Wyższej Szkole Technik komputerowych w Warszawie. Posiadam certyfikaty Microsoftu, CISCO i kilka innch. Podkreślam to gdyż jestem kolejnym przykładem na to, że nie trzeba kończyć AWF ani być geografem czy dyplomowanym dziennikarzem aby podróżować i spełniać swoje marzenia.

Dziękuje Wam  wszystkim za zapoznanie się z tym materiałami na tej stronie. Mam nadzieje że podoba się Wam Blog i że znaleźliście tu wiele interesujących informacji.

Błażej Szczypka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s