O Fundacji

Czym jest Szkoła Pokoju?

Szkoła Pokoju to projekt Nepalskiego NGO (Non-governmental organization)  HEED NEPAL wraz z założoną przez Anię Lichotę „Pinnacle Inspirations Foundation” w Wielkiej Brytanii oraz  „Fundacja Korony Ziemi” założoną w Polsce. Pierwsza „Szkoła Pokoju” dla 400 dzieci z miejscowości Arupokhari w zachodniej części Nepalu już działa! Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 50 tysięcy dolarów.

Projekt wspomaga  polska himalaistka Ania Lichota (Zdobywczyni Korony Ziemi) i bizneswoaman z „Londyńskiego City”. Zebrane przez Anie pieniądze dla pierwszej szkoły sięgają 21 tysięcy dolarów i zostały przeznaczone na zakup gruntu pod budowę szkoły w Arupokhari.

W pierwszej „Szkole Pokoju” pracuje ośmiu nauczycieli. Do dyspozycji uczniów będzie biblioteka oraz sala komputerowa. W programie nauczania, oprócz tradycyjnych przedmiotów, będą również lekcje fotografii i warsztaty filmowe. Więcej informacji można zobaczyć w nowym filmie który został opublikowany na stronach między innymi Polskiego Radia TOK FM

Film został zrealizowany w Maju 2011 z okazji otwarcia pierwszej „Szkoły Pokoju” w Nepalu w miejscowości Arupokhari

http://www.tokfm.pl/Tokfm/10,110944,9602704,Szkola_bez_barier_na_dachu_swiata.html

Druga Szkoła

Działalność Fundacji nie poprzestaje na jednym budynku. Pomimo iż w pierwszej szkole trwają jeszcze prace nad jej wyposażeniem, to Organizacja Pozarządowa HEED wraz z Fundacjami Anii Lichoty już zbierają pieniądze na drugą „Szkołę Pokoju” która zostanie wybudowana w miejscowości Tipling w Nepalu. Moja wyprawa wspierać będzie właśnie budowę drugiej szkoly w Nepalu. Zachęcam wszystkich do oddawania środów które wspomogą najbiedniejsze dzieci w Tipiling.

Dlaczego budujemy szkoły w Nepalu?

Rebelilanci maoistyczni chcąc obalić monarchię i wprowadzić komunizm rozpoczęli wojnę domową która trwała od 1996 do 2006 roku.  W jej wyniku życie straciło ponad 16 tyś. osób. W 2008 oficjalnie zniesiono monarchię, a król musiał wyprowadzić się z rodziną, jego obowiązku przeją nowy premier. Na dodatek bieda i korupcja w tym kraju to prawdziwa plaga. Najmłodsze pokolenia potrzebują wsparcia i fundamentów do prawidłowego funkcjonowania. Pierwszym takim krokiem dla poprawy ich warunków życia jest wybudowanie szkół których tak brakuje i które dadzą dzieciom wiedzę, potrzebną do lepszego życia i pomocy kolejnym pokoleniom w Nepalu.

Kraj ten pomimo położenia w Azji jest bardzo bliski Polskim Himalaistom, którzy przyjeżdżają do Nepalu nieustannie. Wanda Rutkiewicz i Jerzy Kukuczka wybitni himalaiści na skalę światową zginęli w górach Nepalu, dlatego też na ich cześć pierwsza Szkoła Pokoju nosi ich imiona.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s